ście bezpieczeństwo energetyczne, czyli najprościej mówiąc - możliwość zapewnienia nam odpowiedniej ilości nośników energii niezbędnej do normalnego, niezakłóconego funkcjonowania na co dzień. Najważniejszymi nośnikami energii, dominującymi w Polsce przez dziesięciolecia były węgiel i jego produkty pochodne, który był wykorzystywany szczególnie w wiejskich domostwach.
Dziś odchodzi się od tego surowca na rzecz innych źródeł takich, jak gaz ziemny czy ropa naftowa. Szczególnie duże znaczenie nabiera także energia odnawialna. Pochodząca ze źródeł odnawialnych energia jest obojętna dla środowiska, a nawet przyczynia się do jego naprawy. Korzystając z zielonej energii dbamy o środowisko i nie przyczyniamy się do degradacji natury. Znanymi formami korzystania z tej energii są elektrownie wodne, wiatrowe, wykorzystywanie biomasy, ale także fotowoltaika. Korzystanie z energii słonecznej jest najprostszym do zastosowania rozwiązaniem, jeśli posiadamy wystarczająco dobrze nasłonecznione miejsce np. w ogródku czy na dachu budynku. Kolektory słoneczne pomagają nam oszczędzać pieniądze i chronić środowisko. Skumulowana energia zostanie użyta do m.in. ogrzania naszego domu, dzięki czemu nie będziemy musieli używać do tego surowców nieodnawialnych takiej jak węgiel czy gaz ziemny. Takie rozwiązanie jest przyszłością energetyki cieplnej.
Mylone są one bardzo często z
W XXI wieku wiele rodzin decyduje się na instalowanie fotowoltaiki. Jest to duża oszczędność pieniędzy na wydawanie na energię elektryczną. Fotowoltaika jest bardzo ekologiczna oraz nowoczesna. Poprzez kolektory słoneczne wykorzystuje się energię cieplną i wykorzystuje się ją w domu oszczędzając dużo pieniędzy.
Energia odnawialna to energia z której czerpiemy coś co pozwala się również regenerować.Do takiej energii zaliczamy kolektory słoneczne. Wiele firm oraz osób prywatnych decyduje się na takie rozwiązanie. Panele fotowoltaiczne można zamontować na dachach, ogrodzeniach, wysięgnikach czy wszelkich innych konstrukcjach w pobliżu domu. Każdy projekt wykonywany jest indywidualnie, a wielkość zestawu fotowoltaicznego i dobór produktów ustalany na podstawie rozmowy z właścicielami domu. Ogniwa fotowoltaiczne są również w elektronice, której używamy na co dzień takie jak kalkulatory, lampy ogrodowe, oświetlanie znaków drogowych, zasilaniu układów telemetrycznych czy też automatyki przemysłowej i pomiarowej, ale także w stacjach pomiarowo-rozliczeniowych gazu ziemnego, ropy naftowej, energii elektrycznej czy produkcji energii w pierwszych elektrowniach słonecznych. Rzeczy tego typu wykorzystywane są także w użytku domowym jak było przedstawione wyżej. Mylone są one bardzo często z kolektorami słonecznymi, które odróżniają się tym, że przekształcają energię promieniowania słonecznego. Warto wiedzieć co to jest fotowoltaika, kolektory słoneczne i energia odnawialna, ponieważ bardzo ułatwi nam to życie.
Fotowoltaika - cytat z Wikipedii
Fotowoltaika znajduje obecnie zastosowanie, mimo stosunkowo wysokich kosztów (choć te maleją, a w opracowaniu są tańsze technologie np: oparte na perowskitach) w porównaniu ze źródłami konwencjonalnymi, z dwóch głównych powodów: ekologicznych (tam, gdzie ekologia ma większe znaczenie niż ekonomia), oraz praktycznych (promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie dostępne).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika